W chwili obecnej wydaje się, że rynek oferuje nieskończone możliwości , które kiedyś znaliśmy tylko z ekranu telewizora. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Ale czy na pewno? Czy jest to takie łatwe i proste i sprowadza się jedynie do problemu grubości portfela Klienta? Producenci zalewają nas dziesiątkami, a nawet setkami nowości każdego roku. Powstają nowe techniki, nowe materiały, a stare klasyczne przechodzą modyfikację i znajdują inne zastosowania. Jak wykorzystać w nowoczesnym wnętrzu drewno? Możliwości jest niekończona ilość. A więc zaleta różnorodności bardzo często staje się sama w sobie wadą dla Inwestora. Jak się w tym połapać i wykorzystać optymalnie budżet na zrealizowanie inwestycji?
Budując dom, jesteśmy zmuszeni skorzystać z usług architekta, który stworzy od podstaw lub sprzeda nam gotowy projekt budynku dostosowując go do konkretnych warunków zabudowy. W tej kwestii nie mamy wyjścia, ponieważ wymaga tego prawo i nie podlega to dyskusji.
Chociaż jesteśmy już co raz bardziej świadomymi konsumentami najczęściej ogranicza nas budżet, dlatego bardzo często przy wykończeniu naszego ukochanego mieszkanka lub domu, na które pracujemy w pocie czoła, rezygnujemy z takich „luksusów” jak profesjonalne doradztwo w postaci konsultacji / projektu architekta wnętrz, a czasem nawet ekipy, która przeprowadzi nam remont. Jednakże ta pozorna oszczędność przekłada się później na to, iż generujemy często 2-3 razy większą ilość kosztów, nie wliczając w to włosów, które nam zsiwieją podczas wykańczania wnętrz. Tak na marginesie chyba słowo „wykańczanie” jest tu nie przypadkowe i ma podwójne znaczenie . Ale o tym można by napisać całą książkę. W każdym aspekcie życia praca bez planu będzie trwać co najmniej 2 razy dłużej, a efekt końcowy jest niepewny.
No, ale po kolei. Co otrzymujemy zatrudniając architekta wnętrz? Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ większość z nas utożsami to z ładnymi obrazkami tzw. „wizualkami” dlatego nie mamy pełnego obrazu za co tak naprawdę płacimy.
Przede wszystkim na wstępie decydując się na fachowe doradztwo w pierwszej kolejności architekt powinien pojawić się w miejscu inwestycji, za co zazwyczaj nie są pobierane żadne opłaty i przeprowadzić inwentaryzację pomieszczeń, chyba, że w miejscu inwestycji rośnie jeszcze trawa co de facto jest sytuacją idealną. W momencie gdy dom istnieje jeszcze tylko na planach mamy wtedy ogromny wachlarz możliwości najlepszego dostosowania pomieszczeń, a efekt finalny będzie na pewno bardziej zadowalający. Warto więc pomyśleć na początku kompleksowo i na etapie projektu domu również skontaktować się z architektem wnętrz.
Ale spokojnie jeśli przegapiliśmy ten moment z takiej, czy innej przyczyny po to jest architekt wnętrz, aby w jak najlepszym stopniu wykorzystać potencjał jaki drzemie w danym momencie. Już na początku ważna jest współpraca z architektem, przekazanie wszelkich oczekiwań. Architekt mając więcej potrzebnych informacji szybciej trafi w Wasz gust, co zaowocuje szybszą i efektywniejszą współpracą.
Po inwentaryzacji pomieszczenia i rozmowie z Klientem odnośnie oczekiwań oraz upodobań i funkcji danych pomieszczeń następuje wycena, czyli to czego boimy się najbardziej.
A co dostajemy kiedy decydujemy się na kompleksowy projekt?
- inwentaryzacja pomieszczenia
- układ funkcjonalny (zazwyczaj 2 -3 układy)
- aranżacja wybranego układu funkcjonalnego
- kolorystyka pomieszczeń
- przekroje pomieszczeń
- rozrysowanie detali architektonicznych
- rozrysowanie zabudowy meblowej
- aranżacja sufitów wraz z usytuowaniem punktów świetlnych oraz gniazdek elektrycznych i włączników
- foto-realistyczne wizualizacje 3D
- zestawienie materiałów aranżacji wnętrz
- zakupy z projektantem
- nadzór nad wykonaniem projektu
Jak widzimy słynne „wizualki” są jedynie dopełnieniem, ważnym, ale tylko dopełnieniem całego projektu, ponieważ między innymi po to zatrudniamy architekta aby nie kupować kota w worku. Ale tak samo jak w książce kucharskiej mamy obrazki i fajnie, bo widać jak wygląda ciasto, ale przydałby się jeszcze przepis, a więc ile dosypać mąki, cukru, ile wbić jajek itp.
Szczególnie ważne są rysunki techniczne (najważniejsze przy dużych inwestycjach), no chyba, że chcemy „Panu Mietkowi” z ekipy budowlanej dać pole do popisu i dać mu wolną rękę do radosnej twórczości, a tym samym oddać projekt Waszego ukochanego domu. A proszę mi wierzyć pracownicy ekip to „najlepsi specjaliści o designu” zawsze wiedzą najlepiej . I tu znów się pojawia rola architekta wnętrz, aby dopilnował by projekt był zrealizowany, a ekipa remontowa zajęła się tym za co ma zapłacone czyli wykonaniem projektu, a nie zmianą. Pamiętajmy zmiany zazwyczaj proponowane przez osoby wykonujące pracę podyktowane są wygodą pracującego. Sytuacja nagminna. Nie dajcie się na to nabrać!
W tym miejscu jednak podkreślam, że nie demonizujmy ekip remontowych, wiele z nich tą znakomici fachowcy, bez których nie ma szans na realizację projektu. A jednocześnie nie jest tak, iż architekt nie popełnia błędów. Projekt to setki elementów, które trzeba połączyć w efektowną i w funkcjonalną całość. Błędy popełnia każdy również znakomity architekt wnętrz, problem aby nie zamiatać ich pod dywan, a reagować, aby rozwiązywać zaistniałe problemy i nie uciekać od odpowiedzialności. Wszystko można naprawić i zrobić inaczej….zawsze. Tutaj z kolei pewne sugestie ekipy remontowej są także cenne, jeśli są rzeczowe i oparte na faktach, ponieważ czasem rzeczywiście coś wymaga innego wykonania.
Jak widzimy nadzór, a więc współpraca Klienta , architekta wnętrz i ekipy remontowej jest kluczowa, aby zachować wierność projektu i obniżyć koszty budowy.
Projekt nie kończy się wraz z przekazaniem wydruku ( zazwyczaj ) także na nośniku cyfrowym. Następnie ważnym elementem jest wspomniany nadzór, a także wspólne zakupy z projektantem. Tutaj jest kolejny etap, na którym można sporo zaoszczędzić. Nie ma konieczności jazdy w setki miejsc, ponieważ mamy plan i zestawienie konkretnych materiałów do wykorzystania w projekcie. Jednocześnie dobry architekt zawsze współpracuje ze sklepami oferującymi materiały do realizacji projektu, jak również sklepami z wyposażeniem wnętrz. Bardzo często w ramach wzajemnej współpracy przysługują mu również korzystne rabaty z których może skorzystać Klient.
Pamiętajmy budowa domu pochłania zazwyczaj średnio 400 – 500 tysięcy zł. Czyli wydatki na architekta to 1 – 2 % całej inwestycji, ale to ten ułamek decyduje o obniżeniu innych kosztów – czasem o kilkadziesiąt tysięcy złotych – jak również ma ogromny wpływ na to, co w ostatecznym rozrachunku będziemy oglądali przez lata, a także co będą oglądali nasi znajomi.